Tudományos vizsgálódásaiban főként az elméleti informatikához tartozó szókombinatorika, illetve az erdélyi matematika története foglalkoztatja. Eredményei rangos nemzetközi és hazai folyóiratokban jelennek meg. Több tudományos társaság fogadta tagjai közé: Bolyai János Matematikai Társulat, Budapest, Neumann János Számítógép-tudományi Társaság, Budapest, Societatea de Științe Matematice din România, București, Asociația Naționala de Informatică (ANIRO), Iași.
Egyetemi oktatói pályafutását a Babeş-Bolyai Tudományegyetemen kezdte, ahol tanársegéd (1971–1990), egyetemi adjunktus (1990–1992), egyetemi docens (1992–1998), professzor (1998–2008) és doktorátusvezető (2005–). 2008-tól a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem marosvásárhelyi karán egyetemi tanár. A közel öt évtizeden átívelő egyetemi oktatói munkássága úttörő jellegű az erdélyi informatikaoktatásban. Magyar és román nyelvű egyetemi jegyzeteiből több ezer informatikushallgató tanult és tanul. A keze alatt felnövő informatikus generációkból kiemelkednek azok, akik irányítása alatt tudományos fokozatot is szereztek és egyetemi oktatóként, tudományos kutatóként folytatják a munkát, aminek alapjait Kása Zoltántól tanulták.
Oktatói tevékenysége mellett az egyetemek szervezésében, vezetésében is aktívan részt vállalt. Előbb a Babeş-Bolyai Tudományegyetemen a Matematika és Informatika Kar dékánhelyetteseként (1998–2000, 2004–2007), az egyetem magyar tagozatát irányító rektorhelyettesként (2000–2004), majd később tapasztalatait a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem tudományos igazgatójaként (2008–2012), illetve mint a szenátus elnöke (2012–2016) gyümölcsöztette. Szervezői rátermettségét rangos nemzetközi tudományos konferenciák egész sorozatának szervezésével is bizonyította.
Különböző hazai és külföldi szakmai társulatok tagja, 1992--1994 között az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság alelnöke, 2007--2011 között a Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB) alelnöke, majd 2017-től a KAB Matematikai, Informatikai és Csillagászati Szakbizottságának elnöke. A Radó Ferenc Matematikaművelő Társaság egyik alapító tagja, a társaság tevékenységének irányítását napjainkban alelnökként támogatja.
Tudományos munkássága elismeréseként több rangos szakfolyóirat szerkesztő kollektívájába hívták meg (Heuristic Algorithms and Distributing Computing, Studia Universitatis Babeș–Bolyai Informatica), alapító felelős szerkesztője az Acta Universitatis Sapientiae Informatica sorozatának, társszerkesztője a Historia Scientiarumnak. A tudományos folyóiratok szerkesztőjeként végzett igen gondos munkájával jelentős mértékben hozzájárul az Erdélyben megjelenő folyóiratok színvonalának emeléséhez, azok nemzetközi elismertetéséhez. 2008-tól a Sapientia EMTE égisze alatt működő Scientia Kiadó elnökeként kiemelkedő a szerepe a magyar nyelven megjelenő szakkönyvek, egyetemi jegyzetek kiadásában.
A tudomány magyar nyelvű népszerűsítése, a közoktatásba való eljuttatása is szívügye hosszú évtizedek óta. Aktívan részt vállal a középiskolás diákok és tanárok számára szerkesztett kolozsvári Matlap (korábban Matematikai Lapok) és FIRKA folyóiratok szerkesztésében, igen nagy gondot fordítva azok szaknyelvezetének gondozottságára. Írásai jelennek meg a Matlap, a Korunk, a Szabadság, a Firka és a Művelődés hasábjain is.
Kása Zoltán munkájában állandóan szem előtt tartja, kollégáit, tanítványait is arra buzdítja, hogy: „úgy kell fogalmazni (szakmai szövegben is), hogy az olvasót egy pillanatig se hagyjuk kétségek között. Nem az a fontos, hogy az ember mindent tudjon helyesen (mert az nem is lehetséges), hanem az, hogy legyen igénye arra, hogy helyesen fogalmazzon és írjon. Ha valamit nem tud biztosan, nézzen utána!” . Szerinte írni is „csak szépen, ahogy a csillag megy az égen, úgy érdemes.”
Mintegy fél évszázados, fáradhatatlan munkássága elismeréseként, több rangos díj és kitüntetés birtokosa:
Pro Scientia Transsylvanica - Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság , 2000;
Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége Díszoklevele, 2001;
Neumann-emlékplakett, 2006 (Neumann János Számítógép-tudományi Társaság, Budapest);
Gr. Mikó Imre-emlékplakett, 2007 (EME Kolozsvár);
Szilágysági Magyarok Díszoklevél, 2008 (Báthory István Alapítvány, Szilágysomlyó).
Az erdélyi magyar nyelvű felsőoktatás megszervezésében vállalt jelentős szerepe elismeréseként 2017-ben megkapta a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét.
Kása Zoltán kiváló szakmai tudásával, közösségformáló erejével, tudományos közösségünk meghatározó személyisége. Munkássága, szervezői szerepe, e téren kifejtett kiemelkedő teljesítménye miatt méltán megérdemli a Magyar Tudományos Akadémia Kolozsvári Területi Bizottsága által adományozott Tudományközvetítés és Tudományos Bírálat Díját.
Kolozsvár, 2020. 11. 11.
Kolumbán József, az MTA külső tagja
Kevesebb...