A KAB hírei

13. Biológus Napok Kolozsváron

13. Biológus Napok Kolozsváron

A szervezők minden érdeklődőt tisztelettel meghívnak a 13. Kolozsvári Biológus Napokra, melynek programját alább olvashatják. Az előadások helyszíne a BBTE Biológia és Geológia Kara, Vasile Radu előadóterem (SZN), Mikó-kert, Clinicilor u. 5–7, Kolozsvár.

Péntek, március 30.

9:50 – Köszöntő

PLENáRIS ELՐADáSOK

10:00 – Szabó D. Zoltán (Magyar Biológiai és ökológiai Intézet, BBTE, Kolozsvár): Védett fajok és élőhelyek felmérése a Túrmenti Természetvédelmi Területen
10:30 – Gyuris Enikő (Viselkedésökológiai Kutatócsoport, Debreceni Egyetem, Magyarország): Személyiségjegyek evolúciója ízeltlábúaknál

11:00 – 11:15: SZüNET

KISELՐADáSOK
11:15 – Kecskés Attila, Hegyeli Zsolt, Hana Latková, Sos Tibor, Nagy András Attila, Domokos Csaba, Aczél-Fridrich Zsuzsanna, Mezey Zsófia, Sugár Szilárd, Papp Tamás: Emlősfajok védelme a Natura 2000 hálózat segítségével Romániában

11:30 – Nagy András Attila, Imecs István: Adjátok vissza a hegyeimet – avagy a Vasér-völgye halfaunájának imádsága

11:45 – Bărbos Lőrinc, Pap Péter László, Vágási I. Csongor, Marton Attila: Krónikus kokcídiózis hatása az evezőtollak minőségére házi verébnél (Passer domesticus)

12:00-12:15: SZüNET

12:15 – Veres-Szászka Judit, Pap Péter László, Vágási I. Csongor, Vincze Orsolya, Osváth Gergely, Czirják Gábor árpád: életmenet-jellegek, paraziták és ökológiai tényezők hatása az európai madárfajok immunrendszerének evolúciójára
12:30 – Vincze Orsolya, Pap Péter László: A vedlési aszimmetria költségei a költő füsti fecskék (Hirundo rustica) esetében

12:45 – 14:30: EBéDSZüNET

PLENáRIS ELՐADáSOK

14:30 – Takács Péter (Balatoni Limnológiai Intézet): A magyarországi küllőfajok (Gobioninae) taxonómiája. Kriptikus fajok a Kárpát-medencében?
15:00 – Somogyi Boglárka (MTA ökológiai Kutatóközpont, Balatoni Limnológiai Intézet) A tavak élete télen – valóban nyugalmi időszak ez?

15:30 – 15:45: SZüNET

KISELՐADáSOK
15:45 – Keresztes Zsolt Gyula, Nagy Erika, Somogyi Boglárka, Németh Balázs, Dragoș Nicolae, Bartha Csaba, Székely Gyöngyi, Vörös Lajos: Pikofitoplankton dominancia az Erdélyi-Medence sós tavaiban
16:00 – Zsigmond Eszter, Horváth Hajnalka, Présing Mátyás: A Balaton és Kis-Balaton vízminőségének jellemzése a tápelemek és a fotoszintetikus pigmentek (a-klorofill és fikocianin) koncentrációja alapján
16:15 – Horváth Hajnalka, Kovács Attila, Zsigmond Eszter, Présing Mátyás: Fikocianin meghatározási módszerek és alkalmazása a Balaton és a Kis-Balaton felszíni vizeiben

16:30 – 16:45: SZüNET

16:45 – ács Norbert, Bagi Zoltán, Kovács Etelka, Kovács Kornél: Egy specifikus eubaktérium vizsgálata biogáz képző fermentorban, Real-Time PCR technika segítségével
17:00 – Tűzesi ágota, Boros Imre: „Learning to fly”, avagy az ADA2 koaktivátorok szerepe a GCN5 tartalmú HAT komplex specifitásában
17:15 – Kovács Levente, Nagy Olga, Pál Margit, Octavian Popescu, Deák Péter: Az apoptózis és az ubikvitin stressz kapcsolata egy Drosophila DUB esetében
17:30 – Kiss Viktória, Sipos László: A bxd PRE és a szomszédos embrionális enhanszerek együttműködésének vizsgálata

19:45 – beszélgetés a Bulgakov kávézóban

Szombat, március 31.

PLENáRIS ELՐADáSOK

10:00 – Markó Bálint (Magyar Biológiai és ökológiai Intézet, BBTE Kolozsvár): A manipulálás technikái: hangyák és parazita gombák kapcsolatai
10:30 – Lendvai ádám (Biológia Intézet, Nyíregyházi Főiskola, Magyarország): A stresszhormonok szerepe az életmenet döntésekben

11:00 – 11:15: SZüNET

KISELՐADáSOK
11:15 – Maák István, Markó Bálint, Erős Katalin, Hanna Babik, Piotr ŐšlipiŐ„ski: A Formica cinerea Mayr (Hymenoptera: Formicidae) hangyafaj eltérő reakciói különböző eredetű hangyatetemekre
11:30 – Erős Katalin, Szász-Len Anna-Mária, Csata Enikő, Czekes Zsolt, Markó Bálint: Többfészkes rendszerek élőhely-paraméterei és hangyaközösség-alakító hatása a Formica exsecta Nyl. Hangyafajnál
11:45 – Novák János: A Bükk-hegység álskorpió-faunájának (Arachnida: Pseudoscorpiones) faunisztikai vizsgálata

12:00 -12:15: SZüNET

12:15 – Kolcsár Levente-Péter, Ujvárosi Lujza: Kriptikus diversitás a Dicranota (Pediciidae, Diptera) génusz esetében

12:30 – Dénes Avar-Lehel, Ujvárosi Lujza: A Pedicia (Crunobia) littoralis fajcsoport integratív taxonómiai vizsgálata

12:45 – Lakatos Tímea-Klára, László Zoltán: Akácmagdarázs közösségek vizsgálata helyi, előidézett kihalások segítségével. Előzetes eredmények

13:00 – László Zoltán, Kozma Enikő, Bay Zoltán-Gergő, Prázsmári Hunor, Székely Adrienn, Demien Enikő, Lászlóffy Ferenc, Domahidi Lehel, Szabó Zsolt, Tóthmérész Béla: Amilyen a rózsa, annyi a gubacsa: rózsagubacsok (Diplolepis sp.) gazdafüggő fertőzése

13:15-14:30: EBéDSZüNET

PLENáRIS ELՐADáS


14:30 – Lőrincz L. Magor (Champalimaud Centre for the Unknown, Lisboa, Portugal): Kérgi neuromoduláció celluláris és hálózati mechanizmusai a szaglórendszerben

15: 00 – Könyvbemutató – A Gyergyói medence: egy mozaikos táj természeti értékei (szerkesztette Markó Bálint és Sárkány-Kiss Endre)

15:15 – 15:30: SZüNET

KISELՐADáSOK
15:30 – Sevil Zencir, ádám Sike, Melanie Dobson, Ferhan Ayaydin, Imre Boros, Zeki Topcu: A humán ADA3 fehérje új kölcsönható partnereinek azonosítása
15:45 – Sántha Petra, Pákáski Magdolna, Fazekas örsike Csilla, Fodor Eszter Klára, Kálmán Sára, Kálmán János Jr, Janka Zoltán, Szabó Gyula, Kálmán János: Stressz-indukálta citoszkeletális változások patkány agyban

16:00 – Csepregi Janka-Zsófia, Farkas Anna: A balatoni Cylindrospermopsis raciborskii cianobaktériumok másodlagos anyagcseretermékeinek hatása a zebrahal (Danio rerio) embrionális fejlődésére

16:15 – 16:30: SZüNET

16:30 – Valkó Orsolya, Deák Balázs, Kapocsi István, Tóthmérész Béla, Török Péter: Gyepek kontrollált égetése, mint természetvédelmi kezelés – Alkalmazási lehetőségek és korlátok

16:45 – Kelemen András, Török Péter, Valkó Orsolya, Miglécz Tamás, Tóthmérész Béla: Növényi biomassza produkció szerepe szikes – és löszgyepek fajgazdagságának kialakításában

A konferencia ideje alatt az előadóterem előtti folyosón Denevérkutatás képekben címmel természetfotó-kiállítás, valamint A Túr Menti Védett Területek Természeti értékei vándorkiállítás tekinthető meg.

20:00 óra: BIOLóGUS BULI, helyszín: Atmosphera Café&Pub. Jegyek elővételben a konferencia helyszínén.

Szervezők:

Magyar Biológiai és ökológiai Intézet – BBTE, Biológia és Geológia Kar

Apáthy István Egyesület

MTA Kolozsvári Akadémiai Bizottság Biológiai és ökológiai szakbizottsága

13. Biológus Napok Kolozsváron

A szervezők minden érdeklődőt tisztelettel meghívnak a 13. Kolozsvári Biológus Napokra, melynek programját alább olvashatják. Az előadások helyszíne a BBTE Biológia és Geológia Kara, Vasile Radu előadóterem (SZN), Mikó-kert, Clinicilor u. 5–7, Kolozsvár.

Péntek, március 30.

9:50 – Köszöntő

PLENáRIS ELՐADáSOK

10:00 – Szabó D. Zoltán (Magyar Biológiai és ökológiai Intézet, BBTE, Kolozsvár): Védett fajok és élőhelyek felmérése a Túrmenti Természetvédelmi Területen
10:30 – Gyuris Enikő (Viselkedésökológiai Kutatócsoport, Debreceni Egyetem, Magyarország): Személyiségjegyek evolúciója ízeltlábúaknál

11:00 – 11:15: SZüNET

KISELՐADáSOK
11:15 – Kecskés Attila, Hegyeli Zsolt, Hana Latková, Sos Tibor, Nagy András Attila, Domokos Csaba, Aczél-Fridrich Zsuzsanna, Mezey Zsófia, Sugár Szilárd, Papp Tamás: Emlősfajok védelme a Natura 2000 hálózat segítségével Romániában

11:30 – Nagy András Attila, Imecs István: Adjátok vissza a hegyeimet – avagy a Vasér-völgye halfaunájának imádsága

11:45 – Bărbos Lőrinc, Pap Péter László, Vágási I. Csongor, Marton Attila: Krónikus kokcídiózis hatása az evezőtollak minőségére házi verébnél (Passer domesticus)

12:00-12:15: SZüNET

12:15 – Veres-Szászka Judit, Pap Péter László, Vágási I. Csongor, Vincze Orsolya, Osváth Gergely, Czirják Gábor árpád: életmenet-jellegek, paraziták és ökológiai tényezők hatása az európai madárfajok immunrendszerének evolúciójára
12:30 – Vincze Orsolya, Pap Péter László: A vedlési aszimmetria költségei a költő füsti fecskék (Hirundo rustica) esetében

12:45 – 14:30: EBéDSZüNET

PLENáRIS ELՐADáSOK

14:30 – Takács Péter (Balatoni Limnológiai Intézet): A magyarországi küllőfajok (Gobioninae) taxonómiája. Kriptikus fajok a Kárpát-medencében?
15:00 – Somogyi Boglárka (MTA ökológiai Kutatóközpont, Balatoni Limnológiai Intézet) A tavak élete télen – valóban nyugalmi időszak ez?

15:30 – 15:45: SZüNET

KISELՐADáSOK
15:45 – Keresztes Zsolt Gyula, Nagy Erika, Somogyi Boglárka, Németh Balázs, Dragoș Nicolae, Bartha Csaba, Székely Gyöngyi, Vörös Lajos: Pikofitoplankton dominancia az Erdélyi-Medence sós tavaiban
16:00 – Zsigmond Eszter, Horváth Hajnalka, Présing Mátyás: A Balaton és Kis-Balaton vízminőségének jellemzése a tápelemek és a fotoszintetikus pigmentek (a-klorofill és fikocianin) koncentrációja alapján
16:15 – Horváth Hajnalka, Kovács Attila, Zsigmond Eszter, Présing Mátyás: Fikocianin meghatározási módszerek és alkalmazása a Balaton és a Kis-Balaton felszíni vizeiben

16:30 – 16:45: SZüNET

16:45 – ács Norbert, Bagi Zoltán, Kovács Etelka, Kovács Kornél: Egy specifikus eubaktérium vizsgálata biogáz képző fermentorban, Real-Time PCR technika segítségével
17:00 – Tűzesi ágota, Boros Imre: „Learning to fly”, avagy az ADA2 koaktivátorok szerepe a GCN5 tartalmú HAT komplex specifitásában
17:15 – Kovács Levente, Nagy Olga, Pál Margit, Octavian Popescu, Deák Péter: Az apoptózis és az ubikvitin stressz kapcsolata egy Drosophila DUB esetében
17:30 – Kiss Viktória, Sipos László: A bxd PRE és a szomszédos embrionális enhanszerek együttműködésének vizsgálata

19:45 – beszélgetés a Bulgakov kávézóban

Szombat, március 31.

PLENáRIS ELՐADáSOK

10:00 – Markó Bálint (Magyar Biológiai és ökológiai Intézet, BBTE Kolozsvár): A manipulálás technikái: hangyák és parazita gombák kapcsolatai
10:30 – Lendvai ádám (Biológia Intézet, Nyíregyházi Főiskola, Magyarország): A stresszhormonok szerepe az életmenet döntésekben

11:00 – 11:15: SZüNET

KISELՐADáSOK
11:15 – Maák István, Markó Bálint, Erős Katalin, Hanna Babik, Piotr ŐšlipiŐ„ski: A Formica cinerea Mayr (Hymenoptera: Formicidae) hangyafaj eltérő reakciói különböző eredetű hangyatetemekre
11:30 – Erős Katalin, Szász-Len Anna-Mária, Csata Enikő, Czekes Zsolt, Markó Bálint: Többfészkes rendszerek élőhely-paraméterei és hangyaközösség-alakító hatása a Formica exsecta Nyl. Hangyafajnál
11:45 – Novák János: A Bükk-hegység álskorpió-faunájának (Arachnida: Pseudoscorpiones) faunisztikai vizsgálata

12:00 -12:15: SZüNET

12:15 – Kolcsár Levente-Péter, Ujvárosi Lujza: Kriptikus diversitás a Dicranota (Pediciidae, Diptera) génusz esetében

12:30 – Dénes Avar-Lehel, Ujvárosi Lujza: A Pedicia (Crunobia) littoralis fajcsoport integratív taxonómiai vizsgálata

12:45 – Lakatos Tímea-Klára, László Zoltán: Akácmagdarázs közösségek vizsgálata helyi, előidézett kihalások segítségével. Előzetes eredmények

13:00 – László Zoltán, Kozma Enikő, Bay Zoltán-Gergő, Prázsmári Hunor, Székely Adrienn, Demien Enikő, Lászlóffy Ferenc, Domahidi Lehel, Szabó Zsolt, Tóthmérész Béla: Amilyen a rózsa, annyi a gubacsa: rózsagubacsok (Diplolepis sp.) gazdafüggő fertőzése

13:15-14:30: EBéDSZüNET

PLENáRIS ELՐADáS


14:30 – Lőrincz L. Magor (Champalimaud Centre for the Unknown, Lisboa, Portugal): Kérgi neuromoduláció celluláris és hálózati mechanizmusai a szaglórendszerben

15: 00 – Könyvbemutató – A Gyergyói medence: egy mozaikos táj természeti értékei (szerkesztette Markó Bálint és Sárkány-Kiss Endre)

15:15 – 15:30: SZüNET

KISELՐADáSOK
15:30 – Sevil Zencir, ádám Sike, Melanie Dobson, Ferhan Ayaydin, Imre Boros, Zeki Topcu: A humán ADA3 fehérje új kölcsönható partnereinek azonosítása
15:45 – Sántha Petra, Pákáski Magdolna, Fazekas örsike Csilla, Fodor Eszter Klára, Kálmán Sára, Kálmán János Jr, Janka Zoltán, Szabó Gyula, Kálmán János: Stressz-indukálta citoszkeletális változások patkány agyban

16:00 – Csepregi Janka-Zsófia, Farkas Anna: A balatoni Cylindrospermopsis raciborskii cianobaktériumok másodlagos anyagcseretermékeinek hatása a zebrahal (Danio rerio) embrionális fejlődésére

16:15 – 16:30: SZüNET

16:30 – Valkó Orsolya, Deák Balázs, Kapocsi István, Tóthmérész Béla, Török Péter: Gyepek kontrollált égetése, mint természetvédelmi kezelés – Alkalmazási lehetőségek és korlátok

16:45 – Kelemen András, Török Péter, Valkó Orsolya, Miglécz Tamás, Tóthmérész Béla: Növényi biomassza produkció szerepe szikes – és löszgyepek fajgazdagságának kialakításában

A konferencia ideje alatt az előadóterem előtti folyosón Denevérkutatás képekben címmel természetfotó-kiállítás, valamint A Túr Menti Védett Területek Természeti értékei vándorkiállítás tekinthető meg.

20:00 óra: BIOLóGUS BULI, helyszín: Atmosphera Café&Pub. Jegyek elővételben a konferencia helyszínén.

Szervezők:

Magyar Biológiai és ökológiai Intézet – BBTE, Biológia és Geológia Kar

Apáthy István Egyesület

MTA Kolozsvári Akadémiai Bizottság Biológiai és ökológiai szakbizottsága