Aktuális kihívások az oktatás-nevelés és pedagógusképzés terén

Aktuális kihívások az oktatás-nevelés és pedagógusképzés terén

 

Tudományos konferencia a Szatmári Kihelyezett Tagozat

Óvoda- és elemi oktatás pedagógiája szak

20 éves jubileumi ünnepsége tiszteletére

 

Társszervező: Kolozsvári Akadémiai Bizottság

 

Helyszín: Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Szatmári Kihelyezett Tagozat, Szatmárnémeti, Petőfi Sándor u. 47 sz.

Időpont: 2019. V. 9–10.


Program

Aktuális kihívások az oktatás-nevelés és pedagógusképzés terén

  1. V. 9–10.

 

A BBTE Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozatának óvodapedagógus- és tanítóképző szaka, idén ünnepli fennállásának 20. évfordulóját.

E jeles alkalomból két napos rendezvényt tartunk, melynek egyik fontos része (kulturális műsor, kiállítás, véndiák találkozó mellett) egy tudományos konferencia megszervezése az oktatás és nevelés, illetve pedagógusképzés aktuális kihívásainak témakörében.

 

Meghívott előadóink az intézményünkkel a 20 év során partnerkapcsolatban álló intézmények képviselői: Herendiné dr. Kónya Eszter (Debreceni Egyetem), dr. Bordás Andrea (Partiumi Egyetem), dr. Jenei Teréz (Nyíregyházi Főiskola), illetve Szállassy Noémi (BBTE Kolozsvári Tagozata). 

 

Célunk az elméleti és gyakorlati pedagógia terén megjelenő újdonságok, tapasztalatok megosztása, népszerűsítése a pedagógiával foglalkozó szakemberek körében (pedagógusképző egyetemi oktatók, gyakorló pedagógusok, egyetemi hallgatók), illetve szakmai párbeszédek kezdeményezése a különböző területek képviselői között.

 

Rövid program

  1. május 9, csütörtök

16.00 – 16.30     A jubileumi ünnepség megnyitása

                           Ünnepi beszédek: dr. Markó Bálint rektorhelyettes, dr. Fóris-Ferenczi Rita dékánhelyettes, dr. Péntek Imre, intézetigazgató, Pataki Csaba Szatmár Megyei Tanács elnöke, Kereskényi Gábor Szatmárnémeti polgármestere.

16.30 – 17.00     Kulturális program

17.15 – 17.30     Kiállítások

           Szatmárnémeti tanítóképzés története

           III. éves hallgatók képzőművészeti munkáinak kiállítása

           Megemlékezés dr. Bura Lászlóra

17.30 – 18.00     Könyvbemutató

18.00                   Ünnepi lezárás: torta

 

  1. május 10, péntek

10.00 – 11.15    Plenáris előadások

11.15 – 11.30    Kávészünet

11.30 – 13.00    Szekció előadások

13.00 – 14.00    Ebédszünet

14.15 – 15.15    Plenáris előadások

15.15 – 15.30    Kávészünet

15.30 – 17.00    Szekció előadások

17.00 – 17.15    A tudományos konferencia zárszava

18.00 – 24.00    Véndiáktalálkozó (előzetes jelentkezés alapján)

 


A tudományos konferencia részletes programja

  1. plenáris szekció

Helyszín: Amfiteátrum

Moderátor: Dr. Szabó-Thalmeiner Noémi

Időpont

Tevékenység

Előadó

9.30-15.30

Regisztráció

 

10.00

Ünnepélyes megnyitó

Dr. Szabó-Thalmeiner Noémi oktatási igazgató, BBTE Szatmári Kihelyezett Tagozat

10.15

I. plenáris előadás

Hogyan segíti a drámapedagógia a tanulást?

Dr. Bordás Andrea

Partiumi Keresztény Egyetem, Nagyvárad

10.45

II. plenáris előadás

Halld, lásd és érezd! Természetismeret játékosan

Dr. Szállassy Noémi

BBTE, Kolozsvár

11.15-11.30

Kávészünet

 

 

 

  1. szekció: Aktuális kihívások a pedagógusképzésben és a tantárgypedagógiákban

Helyszín: Amfiteátrum

Moderátor: Dr. Baranyai Tünde

Időpont

Tevékenység

Előadó

11.30

A felsőfokú tanítóképzés elmúlt 20 éve Szatmárnémetiben

Dr. Szabó Thalmeiner Noémi

BBTE Szatmári Kihelyezett Tagozat

11.45

Rajztanítás – Képzőművészeti nevelés – Vizuális nevelés

Muhi Sándor

BBTE Szatmári Kihelyezett Tagozat

12.00

A mértani alapfogalmak tanítása az elemi osztályokban

Dr. Baranyai Tünde

BBTE Szatmári Kihelyezett Tagozat

12.15

Versenyfeladatok megoldási módszereinek vizsgálata általános iskola VI. évfolyamán

Vértessy Balázs

Debreceni Egyetem

12.30

Kép- és szöveg kölcsönhatása gyermekkönyvekben

Dr. Lakatos-Fleisz Katalin

BBTE Szatmári Kihelyezett Tagozat

12.45

Vita

 

13.00

Ebéd – Pacsirta Bisztró

 

 


 

  1. szekció: Aktuális kihívások az óvodai oktatás-nevelés terén

Helyszín: Comenius terem

Moderátor: Dr. Stark Gabriella

Időpont

Tevékenység

Előadó

11.30

A reggeli találkozás módszertani kérdései

Bauer Orsolya

13-as Számú Napközi Óvoda, Szatmárnémeti

11.45

A reggeli találkozás hatása a kiscsoportosok óvodai beszoktatására

Nagy Anita Imola

Csűry Bálint Általános Iskola, Egri

12.00

Az őszhöz kapcsolódó hagyományok átadása az óvodásoknak a projektmódszer révén

Tepfenhart Borbála

6-os Számú Napköziotthonos Óvoda, Varázskastály Tagóvoda Szatmárnémeti

12.15

A szabadtéri programok feladata az óvodában

 

Volosin Szilvia

Református Gimnázium Tagóvodája

12.30

Az érzékszervek fejlesztése az óvodai tevékenységek során

Orosz Anikó, Nagy Orsolya

Református Gimnázium Tagóvodája

12.45

Vita

 

13.00

Ebéd – Pacsirta Bisztró

 

 

 

  1. plenáris szekció

Helyszín: Amfiteátrum

Moderátor: Dr. Baranyai Tünde

Időpont

Tevékenység

Előadó

14.15

III. plenáris előadás

A kerület és a terület fogalmának alakulása 4 – 7. osztályban

 

Herendiné Dr. Kónya Eszter

Debreceni Egyetem, Matematika Intézet

14.45

IV. plenáris előadás

A Komplex Alapprogram – egy kortárs pedagógiai alternatíva

 

Dr. Jenei Teréz

Nyíregyházi Egyetem, Óvó- és Tanítóképző Intézet

15.15-15.30

Kávészünet

 

 


 

III. szekció: Aktuális kihívások a nyelvi-kommunikációs nevelés terén

Helyszín: Comenius terem

Moderátor: Dr. Lakatos-Fleisz Katalin

Időpont

Tevékenység

Előadó

15.30

Irodalomtanítás hermeneutikai megközelítésben

Jáger dr. Péter Mónika

Csűry Bálint Általános Iskola, Egri

15.45

Irodalmi szövegek feldolgozása interaktív módszerekkel elemi osztályokban

Kupás Enikő

Dr. Balási József Általános Iskola, Érkörtvélyes

16.00

Mesefa – olvasásprojekt

Sárosi Melinda

Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti

16.15

A IV. osztályos tanulók olvasási szokásai

Török Enikő

10-es Számú Általános Iskola

16.30

A tanulók olvasási képességének és szövegértő olvasásának fejlesztése

Nagy Orsolya

Református Gimnázium Tagóvodája

 

16.45

Vita

 

17.00

Zárszó

 

 

  1. szekció: Aktuális kihívások a személyiségfejlesztés/szociális kompetenciák fejlesztése terén

Helyszín: Amfiteátrum          

Moderátor: Dr. Szabó-Thalmeiner Noémi

Időpont

Tevékenység

Előadó

15.30

A személyes higiénia és az egészséges életmódra való nevelés az előkészίtő osztályban

Tóth Cecilia

Sárközújlaki Petőfi Sándor Általános Iskola

15.45

Tanulási képességek fejlesztése a személyiségfejlesztés tantárgy keretében elemi tagozaton

Lucaci Erika

Kökényesdi Általános Iskola

16.00

A drámapedagógia hatása az énképre és a társas kapcsolatokra III. osztályban erkölcsi nevelés órán

Pirici Tamara

Nagykárolyi 2-es Számú Napköziotthon

16.15

A szociálisan hátrányos helyzetű óvodások szociális kompentenciájának fejlesztése szabályjátékok által

Sumi Noémi

11-es Számú Napközi, Szatmárnémeti

16.30

Testvérféltékenység

Gábrus Andrea

Mircea Eliade Általános Iskola, Szatmárnémeti

16.45

Vita

 

17.00

Zárszó

 

 

  1. szekció:Az alternativitás kihívásai az oktatás-nevelés változatos területein

Helyszín: Kaffka terem

Moderátor: Dr. Stark Gabriella

Időpont

Tevékenység

Előadó

15.30

A kooperatív módszerek szerepe a hagyományos óvodai oktatásban

Loga Maria Angela

Pusztadaróci Általános Iskola

 

15.45

Montessori eszközök hatása a számfogalom és az összeadás-kivonás alakulására a napközis foglalkozás keretén belül

Marcus Csilla Emese

BBTE Kolozsvár, MA hallgató

16.00

Alternatív értékelési módszerek hatása a történelem tantárgy keretében

Bandics Judit

Sárközújlaki Petőfi Sándor Általános Iskola

16.15

Alternatív módszerek alkalmazása mint motiváció

Juhász Anna

Tasnádi Általános Iskola

16.30

Alternatív pedagógusi tanulási útvonalak a Kárpát-medencében

Dr. Stark Gabriella

BBTE Szatmári Kihelyezett Tagozat

16.45

Vita

 

17.00

Zárszó

 

 


A konferencia szervezője:

Babeș-Bolyai Tudományegyetem

Pszichológia és Neveléstudományok Kar

Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézet

Óvodai és elemi oktatás pedagógiája szak

Szatmári Kihelyezett Tagozat

 

A konferencia szervezőbizottsága:

 

Szakbizottsági elnök:

Dr. Dósa Zoltán (BBTE, Székelyudvarhely)

 

Szakbizottsági szervezők:

Dr. Szabó-Thalmeiner Noémi (BBTE, Szatmárnémeti)

Dr. Stark Gabriella (BBTE, Szatmárnémeti)

Dr. Baranyai Tünde (BBTE, Szatmárnémeti)

 

Titkárságvezető:

Dr. Szikszai Mária (KAB)

  

A jubileumi ünnepség segédszervezői:

ProMagister Társaság

Paidagogos Egyesület

Aktuális kihívások az oktatás-nevelés és pedagógusképzés terén

 

Tudományos konferencia a Szatmári Kihelyezett Tagozat

Óvoda- és elemi oktatás pedagógiája szak

20 éves jubileumi ünnepsége tiszteletére

 

Társszervező: Kolozsvári Akadémiai Bizottság

 

Helyszín: Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Szatmári Kihelyezett Tagozat, Szatmárnémeti, Petőfi Sándor u. 47 sz.

Időpont: 2019. V. 9–10.


Program

Aktuális kihívások az oktatás-nevelés és pedagógusképzés terén

  1. V. 9–10.

 

A BBTE Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozatának óvodapedagógus- és tanítóképző szaka, idén ünnepli fennállásának 20. évfordulóját.

E jeles alkalomból két napos rendezvényt tartunk, melynek egyik fontos része (kulturális műsor, kiállítás, véndiák találkozó mellett) egy tudományos konferencia megszervezése az oktatás és nevelés, illetve pedagógusképzés aktuális kihívásainak témakörében.

 

Meghívott előadóink az intézményünkkel a 20 év során partnerkapcsolatban álló intézmények képviselői: Herendiné dr. Kónya Eszter (Debreceni Egyetem), dr. Bordás Andrea (Partiumi Egyetem), dr. Jenei Teréz (Nyíregyházi Főiskola), illetve Szállassy Noémi (BBTE Kolozsvári Tagozata). 

 

Célunk az elméleti és gyakorlati pedagógia terén megjelenő újdonságok, tapasztalatok megosztása, népszerűsítése a pedagógiával foglalkozó szakemberek körében (pedagógusképző egyetemi oktatók, gyakorló pedagógusok, egyetemi hallgatók), illetve szakmai párbeszédek kezdeményezése a különböző területek képviselői között.

 

Rövid program

  1. május 9, csütörtök

16.00 – 16.30     A jubileumi ünnepség megnyitása

                           Ünnepi beszédek: dr. Markó Bálint rektorhelyettes, dr. Fóris-Ferenczi Rita dékánhelyettes, dr. Péntek Imre, intézetigazgató, Pataki Csaba Szatmár Megyei Tanács elnöke, Kereskényi Gábor Szatmárnémeti polgármestere.

16.30 – 17.00     Kulturális program

17.15 – 17.30     Kiállítások

           Szatmárnémeti tanítóképzés története

           III. éves hallgatók képzőművészeti munkáinak kiállítása

           Megemlékezés dr. Bura Lászlóra

17.30 – 18.00     Könyvbemutató

18.00                   Ünnepi lezárás: torta

 

  1. május 10, péntek

10.00 – 11.15    Plenáris előadások

11.15 – 11.30    Kávészünet

11.30 – 13.00    Szekció előadások

13.00 – 14.00    Ebédszünet

14.15 – 15.15    Plenáris előadások

15.15 – 15.30    Kávészünet

15.30 – 17.00    Szekció előadások

17.00 – 17.15    A tudományos konferencia zárszava

18.00 – 24.00    Véndiáktalálkozó (előzetes jelentkezés alapján)

 


A tudományos konferencia részletes programja

  1. plenáris szekció

Helyszín: Amfiteátrum

Moderátor: Dr. Szabó-Thalmeiner Noémi

Időpont

Tevékenység

Előadó

9.30-15.30

Regisztráció

 

10.00

Ünnepélyes megnyitó

Dr. Szabó-Thalmeiner Noémi oktatási igazgató, BBTE Szatmári Kihelyezett Tagozat

10.15

I. plenáris előadás

Hogyan segíti a drámapedagógia a tanulást?

Dr. Bordás Andrea

Partiumi Keresztény Egyetem, Nagyvárad

10.45

II. plenáris előadás

Halld, lásd és érezd! Természetismeret játékosan

Dr. Szállassy Noémi

BBTE, Kolozsvár

11.15-11.30

Kávészünet

 

 

 

  1. szekció: Aktuális kihívások a pedagógusképzésben és a tantárgypedagógiákban

Helyszín: Amfiteátrum

Moderátor: Dr. Baranyai Tünde

Időpont

Tevékenység

Előadó

11.30

A felsőfokú tanítóképzés elmúlt 20 éve Szatmárnémetiben

Dr. Szabó Thalmeiner Noémi

BBTE Szatmári Kihelyezett Tagozat

11.45

Rajztanítás – Képzőművészeti nevelés – Vizuális nevelés

Muhi Sándor

BBTE Szatmári Kihelyezett Tagozat

12.00

A mértani alapfogalmak tanítása az elemi osztályokban

Dr. Baranyai Tünde

BBTE Szatmári Kihelyezett Tagozat

12.15

Versenyfeladatok megoldási módszereinek vizsgálata általános iskola VI. évfolyamán

Vértessy Balázs

Debreceni Egyetem

12.30

Kép- és szöveg kölcsönhatása gyermekkönyvekben

Dr. Lakatos-Fleisz Katalin

BBTE Szatmári Kihelyezett Tagozat

12.45

Vita

 

13.00

Ebéd – Pacsirta Bisztró

 

 


 

  1. szekció: Aktuális kihívások az óvodai oktatás-nevelés terén

Helyszín: Comenius terem

Moderátor: Dr. Stark Gabriella

Időpont

Tevékenység

Előadó

11.30

A reggeli találkozás módszertani kérdései

Bauer Orsolya

13-as Számú Napközi Óvoda, Szatmárnémeti

11.45

A reggeli találkozás hatása a kiscsoportosok óvodai beszoktatására

Nagy Anita Imola

Csűry Bálint Általános Iskola, Egri

12.00

Az őszhöz kapcsolódó hagyományok átadása az óvodásoknak a projektmódszer révén

Tepfenhart Borbála

6-os Számú Napköziotthonos Óvoda, Varázskastály Tagóvoda Szatmárnémeti

12.15

A szabadtéri programok feladata az óvodában

 

Volosin Szilvia

Református Gimnázium Tagóvodája

12.30

Az érzékszervek fejlesztése az óvodai tevékenységek során

Orosz Anikó, Nagy Orsolya

Református Gimnázium Tagóvodája

12.45

Vita

 

13.00

Ebéd – Pacsirta Bisztró

 

 

 

  1. plenáris szekció

Helyszín: Amfiteátrum

Moderátor: Dr. Baranyai Tünde

Időpont

Tevékenység

Előadó

14.15

III. plenáris előadás

A kerület és a terület fogalmának alakulása 4 – 7. osztályban

 

Herendiné Dr. Kónya Eszter

Debreceni Egyetem, Matematika Intézet

14.45

IV. plenáris előadás

A Komplex Alapprogram – egy kortárs pedagógiai alternatíva

 

Dr. Jenei Teréz

Nyíregyházi Egyetem, Óvó- és Tanítóképző Intézet

15.15-15.30

Kávészünet

 

 


 

III. szekció: Aktuális kihívások a nyelvi-kommunikációs nevelés terén

Helyszín: Comenius terem

Moderátor: Dr. Lakatos-Fleisz Katalin

Időpont

Tevékenység

Előadó

15.30

Irodalomtanítás hermeneutikai megközelítésben

Jáger dr. Péter Mónika

Csűry Bálint Általános Iskola, Egri

15.45

Irodalmi szövegek feldolgozása interaktív módszerekkel elemi osztályokban

Kupás Enikő

Dr. Balási József Általános Iskola, Érkörtvélyes

16.00

Mesefa – olvasásprojekt

Sárosi Melinda

Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti

16.15

A IV. osztályos tanulók olvasási szokásai

Török Enikő

10-es Számú Általános Iskola

16.30

A tanulók olvasási képességének és szövegértő olvasásának fejlesztése

Nagy Orsolya

Református Gimnázium Tagóvodája

 

16.45

Vita

 

17.00

Zárszó

 

 

  1. szekció: Aktuális kihívások a személyiségfejlesztés/szociális kompetenciák fejlesztése terén

Helyszín: Amfiteátrum          

Moderátor: Dr. Szabó-Thalmeiner Noémi

Időpont

Tevékenység

Előadó

15.30

A személyes higiénia és az egészséges életmódra való nevelés az előkészίtő osztályban

Tóth Cecilia

Sárközújlaki Petőfi Sándor Általános Iskola

15.45

Tanulási képességek fejlesztése a személyiségfejlesztés tantárgy keretében elemi tagozaton

Lucaci Erika

Kökényesdi Általános Iskola

16.00

A drámapedagógia hatása az énképre és a társas kapcsolatokra III. osztályban erkölcsi nevelés órán

Pirici Tamara

Nagykárolyi 2-es Számú Napköziotthon

16.15

A szociálisan hátrányos helyzetű óvodások szociális kompentenciájának fejlesztése szabályjátékok által

Sumi Noémi

11-es Számú Napközi, Szatmárnémeti

16.30

Testvérféltékenység

Gábrus Andrea

Mircea Eliade Általános Iskola, Szatmárnémeti

16.45

Vita

 

17.00

Zárszó

 

 

  1. szekció:Az alternativitás kihívásai az oktatás-nevelés változatos területein

Helyszín: Kaffka terem

Moderátor: Dr. Stark Gabriella

Időpont

Tevékenység

Előadó

15.30

A kooperatív módszerek szerepe a hagyományos óvodai oktatásban

Loga Maria Angela

Pusztadaróci Általános Iskola

 

15.45

Montessori eszközök hatása a számfogalom és az összeadás-kivonás alakulására a napközis foglalkozás keretén belül

Marcus Csilla Emese

BBTE Kolozsvár, MA hallgató

16.00

Alternatív értékelési módszerek hatása a történelem tantárgy keretében

Bandics Judit

Sárközújlaki Petőfi Sándor Általános Iskola

16.15

Alternatív módszerek alkalmazása mint motiváció

Juhász Anna

Tasnádi Általános Iskola

16.30

Alternatív pedagógusi tanulási útvonalak a Kárpát-medencében

Dr. Stark Gabriella

BBTE Szatmári Kihelyezett Tagozat

16.45

Vita

 

17.00

Zárszó

 

 


A konferencia szervezője:

Babeș-Bolyai Tudományegyetem

Pszichológia és Neveléstudományok Kar

Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézet

Óvodai és elemi oktatás pedagógiája szak

Szatmári Kihelyezett Tagozat

 

A konferencia szervezőbizottsága:

 

Szakbizottsági elnök:

Dr. Dósa Zoltán (BBTE, Székelyudvarhely)

 

Szakbizottsági szervezők:

Dr. Szabó-Thalmeiner Noémi (BBTE, Szatmárnémeti)

Dr. Stark Gabriella (BBTE, Szatmárnémeti)

Dr. Baranyai Tünde (BBTE, Szatmárnémeti)

 

Titkárságvezető:

Dr. Szikszai Mária (KAB)

  

A jubileumi ünnepség segédszervezői:

ProMagister Társaság

Paidagogos Egyesület