A KAB hírei

Elérhető a 17. Kolozsvári Biológus Napok részletes programja

Elérhető a 17. Kolozsvári Biológus Napok részletes programja

17. Kolozsvári Biológus Napok

- részletes program -

 

 április 8., péntek

 

 Gerinctelen állattani Előadó (SZN) (1. emelet)

08:50 Megnyitó

 

Plenáris előadások

09:00 Deák Péter: Mi a gén?

09:50 Keresztes Lujza, Simon Vitecek, Johann Waringer, Wolfram Graf, Ana PrevisÌŒić, Steffen Pauls, Mladen KucÌŒinić, Miklós Bálint, Kolcsár Levente Péter, Török Edina: Zűrös ügyek: a lárvataxonómia lehetőségei és buktatói, a szűrögetve ragadozó tegzesek (Drusinae, Limnephilidae, Trichoptera) és az aprító-mindenevő Acutipula lárvák (Tipulidae, Diptera) példáján

 

 Kávészünet (10.40 – 11.00)

 

Kiselőadások

 

1. szekció – Gerinctelen állattani Előadó (SZN)      ülésvezető: Osváth-Ferencz Márta

11:00 Lakatos K. Tímea, László Zoltán, Tóthmérész Béla: Forrás-függés egy invazív növény gazdaváltó rovarközösségében

11:15 Péter áron, Ioana Matei, Angela M. Ionică, Benedek A. Mária, Sándor D. Attila: Kisemlősök kullancsai és az általuk terjesztett betegségek

11:30 Nagy D. Dávid, Magura Tibor, Horváth Roland, Debnár Zsuzsanna, Tóthmérész Béla: Homoki tölgyesek tarvágását követően telepített monokultúrás faültetvények hatása holyvaegyüttesekre (Coleoptera: Staphylinidae)

11:45 Péter Emőke, Nagy H. Beáta, László Zoltán: Rovartanyák lakói és az eltérő típusú búvó- és fészkelő helyek kihasználtsága

12:00 Erős Réka, Benkő Zoltán: A sárgahasú unka (Bombina variegata) elterjedését befolyásoló tényezők a Kolozsvári Bükk-Malomvölgy Natura 2000-es területen

 

2. szekció – B2 előadóterem            (2. emelet)                 ülésvezető: Keresztes Lujza

11:00 Kolcsár Levente-Péter, Török Edina, Keresztes Lujza: Az európai hószúnyogok (Chionea, Limoniidae, Diptera) filogéniájának és biogeográfiájának újraértékelése

11:15 Laczkó Levente, Polina A. Volkova, Tóth János Pál, Bereczki Judit, Ludwig Triest, Ivan A. Schanzer, Sramkó Gábor: A Primula vulgaris Huds. európai léptékű filogeográfiája, különös tekintettel a Kárpát-medencére

11:30 Sramkó Gábor, Laczkó Levente, Sallainé Kapocsi Judit, Lisztes-Szabó Zsuzsa, Molnár V. Attila: A bókoló zsálya hazai, periférikus állományainak populációgenetikai vizsgálata – tanulságok a sztyeppe filogeográfiája szempontjából

11:45 Szabó Emerencia, Bartha László, Macalik Kunigunda, Jovanović Filip, Zubov Dimitri, Banciu L. Horia, YüzbașıoÄŸlu Sırrı, Keresztes Lujza: A kikeleti hóvirág (Galanthus nivalis) Kárpát-medencére fokuszáló filogeográfiájának előzetes eredményei

12:00 Rés Katalin, Szabó Anna, Szabó Csilla, Fenesi Annamária: A tátogó kökörcsin (Pulsatilla patens) populációdinamikai felmérése és ex-situ védelme a kolozsvári Bükk-erdőben

 

 Kávészünet (12.15 – 12.30)

 

1. szekció – Gerinctelen állattani Előadó (SZN)              ülésvezető: Osváth Gergely

12:30 Kelemen Alpár: Haris (Crex crex) felmérés az Alcsíki-medence Natura 2000 területen 2015

12:45 Jére Csaba, Csősz István, Szodoray-Parádi Farkas, Barti Levente, Bartha Csaba, Jakab Endre, Bücs Szilárd: Denevérfelmérések eredményei és természetvédelmi vonatkozásai délnyugat-romániai karsztterületeken

13:00 Takács Péter, Vitál Zoltán, Ferincz árpád, Stasznyi ádám: Morfometriai módszerek ismételhetőségének, reprodukálhatóságának és szubjektivitásának vizsgálata

13:15 Ferincz árpád, Müller Tamás, Takács Péter, Várkonyi Levente, Urbányi Béla, Staszny ádám: Pikkely-morfometriai vizsálatok lápi pócon (Umbra krameri Walbaum, 1782)

13:30 Staszny ádám, Müller Tamás, Paulovits Gábor, Urbányi Béla, Ferincz árpád: Pikkelyalak ontogenetikus fejlődésének vizsgálata ezüstkárászon (Carassius gibelio Bloch, 1782)

 

2. szekció – B2 előadóterem                                    ülésvezető: Fülöp Attila

12:30 Herczeg Dávid, Vörös Judit, Christiansen G. Ditte, Benovics Michal, Mikulíček Peter: Fajösszetétel és ploiditás vizsgálata a kelet-magyarországi zöld békákon (Pelophylax)

12:45 Carsten Nowak, Márton Orsolya, Claudia Wittwer, Berardino Cocchiararo, Martin Jansen, Bálint Miklós: Negyven békafaj két liter vízben

13:00 Lehoczki Fanni, Szamosvölgyi Zsuzsa, Miklósi ádám, Faragó Tamás: Kutyakölykök vokalizációinak egyedfejlődése és méretcsoportok közti diverzitása

13:15 Czinege Nikolett, Faragó Tamás, Pongrácz Péter: Miért idegesítő a szomszéd kutya ugatása? – avagy a kommunikáció és zajszennyezés közös hullámhosszon

13:30 Szemán Karola, Kristin Brabender, Végvári Zsolt: Agresszivitás Przewalski ló (Equus ferus przewalskii) csődöreinél

 

 Ebédszünet (13:45 – 15:00)

 

Gerinctelen állattani Előadó (SZN) (1. emelet)

 

Plenáris előadás

 

15:00 Hartel Tibor: Természetvédelem, ökoszisztéma szolgáltatások, értékek: hogyan kapcsolódnak a fenn-tarthatóságért?

 

 Kávészünet (15:50 – 16:05)

 

Kiselőadások

 

1. szekció – Gerinctelen állattani Előadó (SZN)              ülésvezető: Hartel Tibor

16:05 Nagy András Attila: Natura 2000-es területek kijelölése halak védelme érdekében Romániában: 3. Felvonás

16:20 Müller Tamás, Takács Péter, Ferincz árpád, Várkonyi Levente, Szentes Katalin, Urbányi Béla, Staszny ádám: A Bükki Nemzeti Park egyes patakjainak halközösség monitorozása

16:35 Imecs István, Ujvári Krisztián-Robert, Demény Ferenc, Nagy András-Attila, Müller Tamás: új fajmegőrzési módszer a hazai természetvédelemben: ritka halfajok mesterséges szaporítása

16:50 Várkonyi Levente, Specziár András, Horváth László, Urbányi Béla, Müllerné Trenovszki Magdolna, Müller Tamás: Hévízi törpenövésű vadponty indukált szaporítása az élőhelyén

 

2. szekció – B2 előadóterem                        ülésvezető: Fenesi Annamária

16:05 Tamás Réka, Hartel Tibor: Románia legszebb fái: egy kutatási-nevelési projekt előzetes eredményei

16:20 Bán Miklós, Bérces Sándor: Nyílt adatok és természetvédelem

16:35 Szabó Csilla, Kiss Anna, Sándor Csanád, Fenesi Annamária, Ruprecht Eszter: Az égetett gyepterületek feltérképezése Erdélyben egy online adatbázis és egy telefonos alkalmazás segítségével

16:50 Veres Róbert, Oláh Tibor, Kolcsár Levente-Péter, Keresztes Lujza: TransDiptera Online Adatbázis: egy digitális rendszer a faunisztikai adatok kezelésére

 

 Kávészünet (17.05 – 17.20)

 

1. szekció – Gerinctelen állattani Előadó (SZN)                ülésvezető: Papp Judit

17:20 Sándor Diána, Molnár Kálmán, Székely Csaba, Majoros Gábor, Cech Gábor: Halak fekete pettyes betegségét okozó Apophallus fajok gazdaspecificitásának és diverzitásának vizsgálata morfológiai és molekuláris módszerekkel

17:35 Korponai Kristóf, Szabó Attila, Somogyi Boglárka, Vörös Lajos, Vajna Balázs, Boros Emil, Felföldi Tamás: A planktonikus bakteriális közösségek szezonális alakulása különböző karakterű szikes tavakban

17:50 Márton Zsuzsanna, Szabó Attila, Boros Emil, Vörös Lajos, Felföldi Tamás: Kazahsztáni sós tavak ismeretlen prokarióta közösségei

18:05 Szuróczki Sára, Korponai Kristóf, Tugyi Nóra, Somogyi Bogárka, Tóth Erika, Felföldi Tamás, Vörös Lajos, Márialigeti Károly: A planktonikus baktériumközösségek mennyiségi és aktivitási viszonyai a Fertő különböző típusú élőhelyein

 

2. szekció – B2 előadóterem                                    ülésvezető: Csata Enikő

17:20 Turóczi Andrea, László Zoltán: Vonzza-e a sebesült vadrózsa a gubacsdarázs parazitoidját?

17:35 Osváth-Ferencz Márta, Onodi Henrietta, Molnár Gyöngyvér, Rákosy László, Piotr Nowicki, Kőrösi ádám: Lepkeszámlálás Erdélyben: mi hír a nagyfoltú hangyaboglárkáról (Lepidoptera: Lycaenidae)?

17:50 Török Edina, Hanna Jöst, Horváth Cintia, Alexandru Tomazatos, Daniel Cadar, Renke Lühken, Norbert Becker, Achim Kaiser, Octavian Popescu, Jonas Schmidt-Chanasit, Keresztes Lujza: A Duna Delta csípőszúnyogjainak (Culicidae, Diptera) felmérése integratív módszerek alapján: előzetes eredmények

18:05 Bóni Imola, Kiss Péter János, Gallé Róbert: Nádasok szerepe a városi ízeltlábú fauna megőrzésében

 

Gerinctelen állattani Előadó (SZN)

18:30 Albert ágnes Júlia: Barangolás Latin-Amerika szívében (Képes élménybeszámoló)

 

B2 előadóterem

19:15 állófogadás a konferencia regisztrált résztvevőinek

 

20:30 kötetlen beszélgetés az Abbey Road kávéházban (Str. MoÈ›ilor / Mócok útja 8. szám, a volt Vidám Asztalok)

17. Kolozsvári Biológus Napok

- részletes program -

 

 április 8., péntek

 

 Gerinctelen állattani Előadó (SZN) (1. emelet)

08:50 Megnyitó

 

Plenáris előadások

09:00 Deák Péter: Mi a gén?

09:50 Keresztes Lujza, Simon Vitecek, Johann Waringer, Wolfram Graf, Ana PrevisÌŒić, Steffen Pauls, Mladen KucÌŒinić, Miklós Bálint, Kolcsár Levente Péter, Török Edina: Zűrös ügyek: a lárvataxonómia lehetőségei és buktatói, a szűrögetve ragadozó tegzesek (Drusinae, Limnephilidae, Trichoptera) és az aprító-mindenevő Acutipula lárvák (Tipulidae, Diptera) példáján

 

 Kávészünet (10.40 – 11.00)

 

Kiselőadások

 

1. szekció – Gerinctelen állattani Előadó (SZN)      ülésvezető: Osváth-Ferencz Márta

11:00 Lakatos K. Tímea, László Zoltán, Tóthmérész Béla: Forrás-függés egy invazív növény gazdaváltó rovarközösségében

11:15 Péter áron, Ioana Matei, Angela M. Ionică, Benedek A. Mária, Sándor D. Attila: Kisemlősök kullancsai és az általuk terjesztett betegségek

11:30 Nagy D. Dávid, Magura Tibor, Horváth Roland, Debnár Zsuzsanna, Tóthmérész Béla: Homoki tölgyesek tarvágását követően telepített monokultúrás faültetvények hatása holyvaegyüttesekre (Coleoptera: Staphylinidae)

11:45 Péter Emőke, Nagy H. Beáta, László Zoltán: Rovartanyák lakói és az eltérő típusú búvó- és fészkelő helyek kihasználtsága

12:00 Erős Réka, Benkő Zoltán: A sárgahasú unka (Bombina variegata) elterjedését befolyásoló tényezők a Kolozsvári Bükk-Malomvölgy Natura 2000-es területen

 

2. szekció – B2 előadóterem            (2. emelet)                 ülésvezető: Keresztes Lujza

11:00 Kolcsár Levente-Péter, Török Edina, Keresztes Lujza: Az európai hószúnyogok (Chionea, Limoniidae, Diptera) filogéniájának és biogeográfiájának újraértékelése

11:15 Laczkó Levente, Polina A. Volkova, Tóth János Pál, Bereczki Judit, Ludwig Triest, Ivan A. Schanzer, Sramkó Gábor: A Primula vulgaris Huds. európai léptékű filogeográfiája, különös tekintettel a Kárpát-medencére

11:30 Sramkó Gábor, Laczkó Levente, Sallainé Kapocsi Judit, Lisztes-Szabó Zsuzsa, Molnár V. Attila: A bókoló zsálya hazai, periférikus állományainak populációgenetikai vizsgálata – tanulságok a sztyeppe filogeográfiája szempontjából

11:45 Szabó Emerencia, Bartha László, Macalik Kunigunda, Jovanović Filip, Zubov Dimitri, Banciu L. Horia, YüzbașıoÄŸlu Sırrı, Keresztes Lujza: A kikeleti hóvirág (Galanthus nivalis) Kárpát-medencére fokuszáló filogeográfiájának előzetes eredményei

12:00 Rés Katalin, Szabó Anna, Szabó Csilla, Fenesi Annamária: A tátogó kökörcsin (Pulsatilla patens) populációdinamikai felmérése és ex-situ védelme a kolozsvári Bükk-erdőben

 

 Kávészünet (12.15 – 12.30)

 

1. szekció – Gerinctelen állattani Előadó (SZN)              ülésvezető: Osváth Gergely

12:30 Kelemen Alpár: Haris (Crex crex) felmérés az Alcsíki-medence Natura 2000 területen 2015

12:45 Jére Csaba, Csősz István, Szodoray-Parádi Farkas, Barti Levente, Bartha Csaba, Jakab Endre, Bücs Szilárd: Denevérfelmérések eredményei és természetvédelmi vonatkozásai délnyugat-romániai karsztterületeken

13:00 Takács Péter, Vitál Zoltán, Ferincz árpád, Stasznyi ádám: Morfometriai módszerek ismételhetőségének, reprodukálhatóságának és szubjektivitásának vizsgálata

13:15 Ferincz árpád, Müller Tamás, Takács Péter, Várkonyi Levente, Urbányi Béla, Staszny ádám: Pikkely-morfometriai vizsálatok lápi pócon (Umbra krameri Walbaum, 1782)

13:30 Staszny ádám, Müller Tamás, Paulovits Gábor, Urbányi Béla, Ferincz árpád: Pikkelyalak ontogenetikus fejlődésének vizsgálata ezüstkárászon (Carassius gibelio Bloch, 1782)

 

2. szekció – B2 előadóterem                                    ülésvezető: Fülöp Attila

12:30 Herczeg Dávid, Vörös Judit, Christiansen G. Ditte, Benovics Michal, Mikulíček Peter: Fajösszetétel és ploiditás vizsgálata a kelet-magyarországi zöld békákon (Pelophylax)

12:45 Carsten Nowak, Márton Orsolya, Claudia Wittwer, Berardino Cocchiararo, Martin Jansen, Bálint Miklós: Negyven békafaj két liter vízben

13:00 Lehoczki Fanni, Szamosvölgyi Zsuzsa, Miklósi ádám, Faragó Tamás: Kutyakölykök vokalizációinak egyedfejlődése és méretcsoportok közti diverzitása

13:15 Czinege Nikolett, Faragó Tamás, Pongrácz Péter: Miért idegesítő a szomszéd kutya ugatása? – avagy a kommunikáció és zajszennyezés közös hullámhosszon

13:30 Szemán Karola, Kristin Brabender, Végvári Zsolt: Agresszivitás Przewalski ló (Equus ferus przewalskii) csődöreinél

 

 Ebédszünet (13:45 – 15:00)

 

Gerinctelen állattani Előadó (SZN) (1. emelet)

 

Plenáris előadás

 

15:00 Hartel Tibor: Természetvédelem, ökoszisztéma szolgáltatások, értékek: hogyan kapcsolódnak a fenn-tarthatóságért?

 

 Kávészünet (15:50 – 16:05)

 

Kiselőadások

 

1. szekció – Gerinctelen állattani Előadó (SZN)              ülésvezető: Hartel Tibor

16:05 Nagy András Attila: Natura 2000-es területek kijelölése halak védelme érdekében Romániában: 3. Felvonás

16:20 Müller Tamás, Takács Péter, Ferincz árpád, Várkonyi Levente, Szentes Katalin, Urbányi Béla, Staszny ádám: A Bükki Nemzeti Park egyes patakjainak halközösség monitorozása

16:35 Imecs István, Ujvári Krisztián-Robert, Demény Ferenc, Nagy András-Attila, Müller Tamás: új fajmegőrzési módszer a hazai természetvédelemben: ritka halfajok mesterséges szaporítása

16:50 Várkonyi Levente, Specziár András, Horváth László, Urbányi Béla, Müllerné Trenovszki Magdolna, Müller Tamás: Hévízi törpenövésű vadponty indukált szaporítása az élőhelyén

 

2. szekció – B2 előadóterem                        ülésvezető: Fenesi Annamária

16:05 Tamás Réka, Hartel Tibor: Románia legszebb fái: egy kutatási-nevelési projekt előzetes eredményei

16:20 Bán Miklós, Bérces Sándor: Nyílt adatok és természetvédelem

16:35 Szabó Csilla, Kiss Anna, Sándor Csanád, Fenesi Annamária, Ruprecht Eszter: Az égetett gyepterületek feltérképezése Erdélyben egy online adatbázis és egy telefonos alkalmazás segítségével

16:50 Veres Róbert, Oláh Tibor, Kolcsár Levente-Péter, Keresztes Lujza: TransDiptera Online Adatbázis: egy digitális rendszer a faunisztikai adatok kezelésére

 

 Kávészünet (17.05 – 17.20)

 

1. szekció – Gerinctelen állattani Előadó (SZN)                ülésvezető: Papp Judit

17:20 Sándor Diána, Molnár Kálmán, Székely Csaba, Majoros Gábor, Cech Gábor: Halak fekete pettyes betegségét okozó Apophallus fajok gazdaspecificitásának és diverzitásának vizsgálata morfológiai és molekuláris módszerekkel

17:35 Korponai Kristóf, Szabó Attila, Somogyi Boglárka, Vörös Lajos, Vajna Balázs, Boros Emil, Felföldi Tamás: A planktonikus bakteriális közösségek szezonális alakulása különböző karakterű szikes tavakban

17:50 Márton Zsuzsanna, Szabó Attila, Boros Emil, Vörös Lajos, Felföldi Tamás: Kazahsztáni sós tavak ismeretlen prokarióta közösségei

18:05 Szuróczki Sára, Korponai Kristóf, Tugyi Nóra, Somogyi Bogárka, Tóth Erika, Felföldi Tamás, Vörös Lajos, Márialigeti Károly: A planktonikus baktériumközösségek mennyiségi és aktivitási viszonyai a Fertő különböző típusú élőhelyein

 

2. szekció – B2 előadóterem                                    ülésvezető: Csata Enikő

17:20 Turóczi Andrea, László Zoltán: Vonzza-e a sebesült vadrózsa a gubacsdarázs parazitoidját?

17:35 Osváth-Ferencz Márta, Onodi Henrietta, Molnár Gyöngyvér, Rákosy László, Piotr Nowicki, Kőrösi ádám: Lepkeszámlálás Erdélyben: mi hír a nagyfoltú hangyaboglárkáról (Lepidoptera: Lycaenidae)?

17:50 Török Edina, Hanna Jöst, Horváth Cintia, Alexandru Tomazatos, Daniel Cadar, Renke Lühken, Norbert Becker, Achim Kaiser, Octavian Popescu, Jonas Schmidt-Chanasit, Keresztes Lujza: A Duna Delta csípőszúnyogjainak (Culicidae, Diptera) felmérése integratív módszerek alapján: előzetes eredmények

18:05 Bóni Imola, Kiss Péter János, Gallé Róbert: Nádasok szerepe a városi ízeltlábú fauna megőrzésében

 

Gerinctelen állattani Előadó (SZN)

18:30 Albert ágnes Júlia: Barangolás Latin-Amerika szívében (Képes élménybeszámoló)

 

B2 előadóterem

19:15 állófogadás a konferencia regisztrált résztvevőinek

 

20:30 kötetlen beszélgetés az Abbey Road kávéházban (Str. MoÈ›ilor / Mócok útja 8. szám, a volt Vidám Asztalok)