A KAB hírei

Innováció és kreativitás a tudományban - doktorandusz konferencia

 
 

Innováció és kreativitás a tudományban

 
 
PROGRAM
 

2013. december 6., péntek

19.00 általános műveltségi vetélkedő (kvízverseny a RODOSZ szervezésében), illetve Mikulás-buli. Ennek keretében kerül sor a RODOSZ által, a Magyar Tudomány ünnepe apropóján meghirdetett „Mivé lesz a tudományom?” c. pályázat díjazására is.

(Helyszín: Cartel Caffé, Avram Iancu/Petőfi u. 29. sz.)

 

2013. december 7., szombat

Helyszín: Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Természettudományi és Művészeti Karának Tordai úti épületegyüttese (Tordai út 4-14. sz.)

 

9.00 Regisztráció (B épület, földszint)

9.30 ünnepélyes megnyitó

 
TEREM 1.

10.30 Aranymetszés 2013. Kárpát-medencei doktorandusz életpálya-vizsgálat – a kutatás kolozsvári bemutatója (Előadók: Dr. Csata Zsombor, Dániel Botond, Talpas Botond)

12.00 Doktoranduszok Országos Szövetsége és a tudományos osztályok bemutatkozása.

Bemutatkoznak a Matematikai és Informatikai Tudományos Osztály, az Agrártudományi Osztály, a Filozófiatudományi Osztály, a Pszichológiai és Neveléstudományi Osztály, a Történelem- és Politikatudományi Osztály, a Műszaki-, építészeti- és Földtudományi Osztály és az Irodalomtudományi Osztály.

 
TEREM 2.

10.30 Szekciómunkálatok I. - Jogtudományi előadások

10.30 Bihari Erika: A bíró szerepe a büntetőperben, a bírói etika és szubjektivitás

10.45 Csonka Réka: Természetkárosítás

11.00 Gócza ágnes: Fogyasztóvédelmi büntetőjog?

11.15 Keresztes Gergő Márk: A tisztességtelenség megítélése a fogyasztói szerződések jogában - magyar szabályozás és gyakorlat európai kitekintéssel

11.30 Dr. Kőmíves Péter Miklós: Media law of the minorities in Hungary

11.45 Dr. Balla Zsuzsanna: Az EU közbeszerzési korrupció elleni munkája

12.00-12.15 Kávészünet

12.15 Szekciómunkálatok II. Közgazdaság- és földrajztudomány témakörben

12.15 Marciniak Róbert: Shared service - egy innovatív szervezeti forma válasza a divizionális struktúrára

12.30 Kovály Katalin: Az ukrán befektetési környezet és az Ukrajnába érkező külföldi befektetések sajátosságai

12.45 Székely Kinga-Katalin: Marketingorientált településfejlesztés, új lehetőségek a térségfejlesztésben Kovászna város példáján

13.00 Bálint Dóra: Dunaújváros - (Tér)Kép a fejekben

13.15-14.45 Ebéd

 

TEREM 1.

15.00 Szekciómunkálatok III. Műszaki és természettudományi előadások

15.00 Csont István: Creating a database of natural language texts of different types for textological analysis

15.15 Simon Levente: A fraktáldimenzió érve a valószínűségi hálózatok egy innovatív algoritmussal való ábrázolása mellett

15.30 Hegyháti Máté: AWS ütemezési módszerek

15.45 Dr. Kvasznicza Zoltán: Felvonó hajtások a villamos hálózat zavarainak forrásai?

16.00 Fitos Gábor: Versenyképesség, fenntarthatóság, innováció kölcsönhatásai a mezőgazdaságban

16.15 Kövér László: Csapdákkal a városi varjak ellen

 

TEREM 2.

15.00 Szekciómunkálatok IV. Társadalomtudományi és bölcsészettudományi előadások

15.00 Gál Márk István: Az örök kérdés: Menedzsment vs. Leadership. Jövőbeli globális tendenciák a közszektorban.

15.15 Hamerli Petra: Olaszország és Trianon

15.30 Tódor Imre: Közelítések Carl Schmitthez

15.45 Nagy Andrea: Publikációk tudományos mérése

16.00 Lazsádi Csilla: Az óvodások szociális kompetenciájának, szociometriai státuszának és a primér szocializációs közeg szociodemográfiai tényezőinek kapcsolata

16.15 Székely Tünde: Subjects included in the European Higher Education at Bachelor`s degree level in the European Program Evaluation and Public Policy (EPPP) specialization

16.30-16.45 Kávészünet

 

TEREM 1.

16.45 Szekciómunkálatok V. Műszaki és természettudományi előadások, II. rész

16.45 Utassy Viktor: Méhsejtrácsos bútorlapok mechanikai tulajdonságainak modellezése véges elemes módszerrel

17.00 Nagy Gábor: Kreativitás a gázvizsgálat terén, avagy mire használhatók még az infúziós segédeszközök

17.15 Szövérfi Tibor: Ablakok légzárási vizsgálatánál alkalmazott mágneses tömítés

17.30 Vekov Imre: Toronyépület dinamikus tulajdonságainak meghatározása kísérleti módszerekkel

17.45 Horváth Magdolna: örökségvédelem az oktatásban és a gyakorlatban, épített örökségünk tanulmányozása (kutatás, felmérés, gyűjtés, megőrzés, megismertetés, vizsgálat, rehabilitáció)

18.00 Kósa Balázs: Közösségépítő- építő közösség

18.15 Horváth Ildikó: Konstruktív pedagógiai módszerek a minőségi műszaki felsőoktatás, a kreatív mérnökképzés szolgálatában

18.30 Turi Tamás: Az akadálymentes környezetre vonatkozó törvényi szabályozások, eltérő követelményrendszer, társadalmi elfogadottság, szakmai oktatás

 

TEREM 2.

16.45 Szekciómunkálatok VI.

(Társadalomtudományi és bölcsészettudományi előadások, II. rész)

16.45 Rácz éva-Mária: Rádió 2.0 - Közszolgálat a médiakonvergencia korában

17.00 Ernei Júlia: Szabó József nagyváradi színháza

17.15 Horváth Attila: Az újraolvasás lehetőségei, távlatai és korlátai – az értelemképző olvasó problematikája Sütő András Anyám könnyű álmot ígér kapcsán

17.30 Gál Adél: A népi írásbeliség vizsgálata Salánkon

 

19.30 A konferencia zárása

20.00 állófogadás (Agapé étterem, Iuliu Maniu/Szentegyház u. 6. sz.)

 
 

Innováció és kreativitás a tudományban

 
 
PROGRAM
 

2013. december 6., péntek

19.00 általános műveltségi vetélkedő (kvízverseny a RODOSZ szervezésében), illetve Mikulás-buli. Ennek keretében kerül sor a RODOSZ által, a Magyar Tudomány ünnepe apropóján meghirdetett „Mivé lesz a tudományom?” c. pályázat díjazására is.

(Helyszín: Cartel Caffé, Avram Iancu/Petőfi u. 29. sz.)

 

2013. december 7., szombat

Helyszín: Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Természettudományi és Művészeti Karának Tordai úti épületegyüttese (Tordai út 4-14. sz.)

 

9.00 Regisztráció (B épület, földszint)

9.30 ünnepélyes megnyitó

 
TEREM 1.

10.30 Aranymetszés 2013. Kárpát-medencei doktorandusz életpálya-vizsgálat – a kutatás kolozsvári bemutatója (Előadók: Dr. Csata Zsombor, Dániel Botond, Talpas Botond)

12.00 Doktoranduszok Országos Szövetsége és a tudományos osztályok bemutatkozása.

Bemutatkoznak a Matematikai és Informatikai Tudományos Osztály, az Agrártudományi Osztály, a Filozófiatudományi Osztály, a Pszichológiai és Neveléstudományi Osztály, a Történelem- és Politikatudományi Osztály, a Műszaki-, építészeti- és Földtudományi Osztály és az Irodalomtudományi Osztály.

 
TEREM 2.

10.30 Szekciómunkálatok I. - Jogtudományi előadások

10.30 Bihari Erika: A bíró szerepe a büntetőperben, a bírói etika és szubjektivitás

10.45 Csonka Réka: Természetkárosítás

11.00 Gócza ágnes: Fogyasztóvédelmi büntetőjog?

11.15 Keresztes Gergő Márk: A tisztességtelenség megítélése a fogyasztói szerződések jogában - magyar szabályozás és gyakorlat európai kitekintéssel

11.30 Dr. Kőmíves Péter Miklós: Media law of the minorities in Hungary

11.45 Dr. Balla Zsuzsanna: Az EU közbeszerzési korrupció elleni munkája

12.00-12.15 Kávészünet

12.15 Szekciómunkálatok II. Közgazdaság- és földrajztudomány témakörben

12.15 Marciniak Róbert: Shared service - egy innovatív szervezeti forma válasza a divizionális struktúrára

12.30 Kovály Katalin: Az ukrán befektetési környezet és az Ukrajnába érkező külföldi befektetések sajátosságai

12.45 Székely Kinga-Katalin: Marketingorientált településfejlesztés, új lehetőségek a térségfejlesztésben Kovászna város példáján

13.00 Bálint Dóra: Dunaújváros - (Tér)Kép a fejekben

13.15-14.45 Ebéd

 

TEREM 1.

15.00 Szekciómunkálatok III. Műszaki és természettudományi előadások

15.00 Csont István: Creating a database of natural language texts of different types for textological analysis

15.15 Simon Levente: A fraktáldimenzió érve a valószínűségi hálózatok egy innovatív algoritmussal való ábrázolása mellett

15.30 Hegyháti Máté: AWS ütemezési módszerek

15.45 Dr. Kvasznicza Zoltán: Felvonó hajtások a villamos hálózat zavarainak forrásai?

16.00 Fitos Gábor: Versenyképesség, fenntarthatóság, innováció kölcsönhatásai a mezőgazdaságban

16.15 Kövér László: Csapdákkal a városi varjak ellen

 

TEREM 2.

15.00 Szekciómunkálatok IV. Társadalomtudományi és bölcsészettudományi előadások

15.00 Gál Márk István: Az örök kérdés: Menedzsment vs. Leadership. Jövőbeli globális tendenciák a közszektorban.

15.15 Hamerli Petra: Olaszország és Trianon

15.30 Tódor Imre: Közelítések Carl Schmitthez

15.45 Nagy Andrea: Publikációk tudományos mérése

16.00 Lazsádi Csilla: Az óvodások szociális kompetenciájának, szociometriai státuszának és a primér szocializációs közeg szociodemográfiai tényezőinek kapcsolata

16.15 Székely Tünde: Subjects included in the European Higher Education at Bachelor`s degree level in the European Program Evaluation and Public Policy (EPPP) specialization

16.30-16.45 Kávészünet

 

TEREM 1.

16.45 Szekciómunkálatok V. Műszaki és természettudományi előadások, II. rész

16.45 Utassy Viktor: Méhsejtrácsos bútorlapok mechanikai tulajdonságainak modellezése véges elemes módszerrel

17.00 Nagy Gábor: Kreativitás a gázvizsgálat terén, avagy mire használhatók még az infúziós segédeszközök

17.15 Szövérfi Tibor: Ablakok légzárási vizsgálatánál alkalmazott mágneses tömítés

17.30 Vekov Imre: Toronyépület dinamikus tulajdonságainak meghatározása kísérleti módszerekkel

17.45 Horváth Magdolna: örökségvédelem az oktatásban és a gyakorlatban, épített örökségünk tanulmányozása (kutatás, felmérés, gyűjtés, megőrzés, megismertetés, vizsgálat, rehabilitáció)

18.00 Kósa Balázs: Közösségépítő- építő közösség

18.15 Horváth Ildikó: Konstruktív pedagógiai módszerek a minőségi műszaki felsőoktatás, a kreatív mérnökképzés szolgálatában

18.30 Turi Tamás: Az akadálymentes környezetre vonatkozó törvényi szabályozások, eltérő követelményrendszer, társadalmi elfogadottság, szakmai oktatás

 

TEREM 2.

16.45 Szekciómunkálatok VI.

(Társadalomtudományi és bölcsészettudományi előadások, II. rész)

16.45 Rácz éva-Mária: Rádió 2.0 - Közszolgálat a médiakonvergencia korában

17.00 Ernei Júlia: Szabó József nagyváradi színháza

17.15 Horváth Attila: Az újraolvasás lehetőségei, távlatai és korlátai – az értelemképző olvasó problematikája Sütő András Anyám könnyű álmot ígér kapcsán

17.30 Gál Adél: A népi írásbeliség vizsgálata Salánkon

 

19.30 A konferencia zárása

20.00 állófogadás (Agapé étterem, Iuliu Maniu/Szentegyház u. 6. sz.)