A KAB hírei

XVI. Kolozsvári Biológus Napok

XVI. Kolozsvári Biológus Napok

A BBTE Magyar Biológiai és ökológiai Intézete, az Apáthy István Egyesület

és a MTA Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB) Biológiai Szakbizottsága szervezésében

 

XVI. Kolozsvári Biológus Napok

 

 

Program

 2015. április 16–18.

 helyszín:

Biológia és Geológia Kar, Gerinctelen állattani Előadóterem (SZN), Mikó-kert, Clinicilor (Mikó) u. 5–7, Kolozsvár

 

 

április 17., péntek

8:50 – Köszöntő

Plenáris előadások

9:00 – Haller József (MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet, Budapest): Agresszió: molekulák, idegsejtek, és patológia

9:40 Kovács-Hostyánszki Anikó (MTA ökológiai Kutatóközpont, ökológiai és Botanikai Intézet, Vácrátót): Vadméhek ökológiája a Kárpát-medencei agrártájban

 

10:20 – 10:30: Szünet

 

Kiselőadások

10:30 – Tóth Zsófia, Hettyey Attila, Bókony Veronika, Barta Zoltán, Herczeg Dávid: Két békafaj ebihal denzitásával összefüggő biotikus és abiotikus tényezők vizsgálata

10:45 – Horváth Gergely, José Martín, Pilar López, Bertók Péter, Garamszegi László Zsolt, Herczeg Gábor: Hidegvérű egyéniségek: állati személyiség és rátermettséget jelző bélyegek kapcsolata egy magashegyi gyíkfajnál (Iberolacerta cyreni)

11:00 – Vági Balázs, Hettyey Attila: Szaporodási interferencia két békafaj között: okok, mechanizmusok, következmények és válasz-stratégiák

11:15 – Tőkés Andrea-Izabella, Pánczél Blanka, Pap Péter László, Vágási I. Csongor, Osváth Gergely: A füsti fecske (Hirundo rustica) testtollainak strukturális jellemzése és az ivari különbségek lehetséges magyarázata

11:30 – Székely-Béres Orsolya, Vágási I. Csongor, Laura PătraÈ™, Fülöp Attila, Vincze Orsolya, Pap Péter László: A szaporodás oxidatív költsége a füsti fecskénél (Hirundo rustica)

 

11:45 – 12:00: Szünet

 

Kiselőadások

12:00 – Sonkoly Judit, Molnár V. Attila, Lovas-Kiss ádám, Fekete Réka, Takács Attila, Somlyay Lajos, Török Péter: A magok hosszútávú túlélése: a veszélyeztetett tekert csüdfű (Astragalus contortuplicatus) magjai 131 évnyi herbáriumi tárolás után is csíráztak

12:15 – Geréd Júliánna, Fenesi Annamária, Scott J. Meiners, Tóthmérész Béla, Török Péter, Ruprecht Eszter: Fokozza-e az égetés a kanadai aranyvessző (Solidago canadensis) két őshonos fűfajra kifejtett kompetíciós hatását?

12:30 – Tóth Katalin, Tóthmérész Béla, Török Péter, Kelemen András, Simon Edina, Miglécz Tamás, Lukács Balázs, Radócz Szilvia, Valkó Orsolya: A magbank szerepe a szikes gyepek fajgazdagságának fenntartásában

12:45 – Lukács Katalin, Domokos Péter, Kuhn Thomas, Fenesi Annamária, Ruprecht Eszter: A mérsékelt övi lágyszárú fajok magjainak tűztűrése erőteljesen függ hidratáltsági állapotuktól

 

13:00 – 14:30: Ebédszünet

 

Plenáris előadás

14:30 – Czúcz Bálint, Kelemen Eszter, Arany Ildikó, Bela Györgyi, Blik Patrik, Lellei Kovács Eszter, Kalóczkai ágnes, Kertész Miklós, Lazányi Orsolya, Megyesi Boldizsár, Pataki György, Vári ágnes, Aszalós Réka (MTA ökológiai Kutatóközpont, ökológiai és Botanikai Intézet, Vácrátót): ökoszisztéma szolgáltatások: az elmélettől a gyakorlatig

 

Kiselőadások

15:15 – Markó Bálint, Csata Enikő, Alexandra Schrempf, Jürgen Heinze: Hím stratégiák Myrmica hangyáknál: hímivarsejtek morfológiája és életképessége

15:30 – Keresztes Kriszta Kincső, Lunka Tekla Amália, Szabó ágota, Erős Katalin: Agresszív interakciók és rokonfelismerés egy szuperkolónián belül a Formica exsecta hangyafajnál

15:45 – Rádai Zoltán, Kiss Balázs, Barta Zoltán: A pusztai farkaspók (Pardosa agrestis, Westring, 1861) viselkedésökológiai vizsgálata

16:00 – Kiss Anett, Maák István: Mikor tekinthető „veszélyesnek” egy hangyatetem? Beauveria bassiana gombával fertőzött fészektárs tetemekkel szembeni reakció a Formica polyctena esetén

16:15 – Csata Enikő, Abel Bernadou, Markó Bálint, Jürgen Heinze: Az életkor, a zsírtartalom és a gombás fertőzés hatása a Myrmica scabrinodis hangyafajra

 

16:30 – 17:00: Szünet

 

Kiselőadások

17:00 – Szabados László, Mary Prathiba Joseph, Boros Bogáta, Hornung ákos, Papdi Csaba, Kozma-Bognár László: Az ABA, stressz és fény jelátvitel kapcsolata növényekben

17:15 Giricz Zsófia, Talapka Petra, Pál Alexandra, Fekete éva, Bódi Nikolett: A lizil-oxidáz expressziójának változása streptozotocinnal indukált diabéteszes patkányok különböző bélszakaszaiba

17:30 – Varga Júlia, Deák Péter, Pál Margit, Kovács Levente: Egy feltételezett ubikvitin receptor jellemzése

17:45 – Vásárhelyi Zsófia: Kóros immunfenotípus terhességben: a regulátoros T-sejt alpopulációk megváltozása preeklampsziában

 

18:00 – 18:15: Szünet

 

Kiselőadások

18:15 – Nagy ágota, Horváth Judit, Nagy Olga, Pál Margit, Kovács Levente, Deák Péter: A Drosophila APC/C érdekes új alegységei

18:30 – Kocsis-Deák Barbara: új, nem invazív, digitális PCR alapú prenatális szűrőmódszer a magzati számbeli kromoszóma rendellenességek azonosítására

18:45 – Gál Eleonóra, Tóth Krisztina: Ethanol and cigarette smoke extract (CSE) inhibits the CFTR activity in pancreatic ductal cells

19:00 – Hegedüs Botond, Pénzes Zsolt, Kós Péter, Bende Gábor, Perei Katalin, Rákhely Gábor: A Novosphingobium plazmidjainak replikációs és mobilizációs sajátosságai

19:15 – Jipa András, Takáts Szabolcs, Kárpáti Manuela, Juhász Gábor: Drosophila autofágiához kapcsolódó központi gének CRISPR/Cas9 közvetítette mutagenézise

 

20:00 – beszélgetés a Bulgakov kávézóban

 

április 18., szombat

 

Plenáris előadás

9:20 – Varga Máté, Pápai Nóra, Kosztelnik Mónika, Vellai Tibor (Eötvös Loránd Tudományegyetem, Genetikai Tanszék, Budapest): Sejtidentitás és pozicionális információ a regeneráció során

 

Kiselőadások

10:00 – Szentiványi Tamara, Estók Péter, Földvári Mihály: A denevérlegyek (Diptera: Nycteribiidae) előfordulásának sajátosságai a Bükk hegység területén

10:15 – Torma Attila, Turóczi Tamás, Bozsó Miklós, Gallé Róbert: Táj és élőhely jellemzők hatása eltérő életmenet jellegű poloskák diverzitására

10:30 – Prázsmári Hunor, László Zoltán: A tájszerkezet hatása a vadrózsák (Rosa sp.) términtázatára

10:45 – Tölgyesi Csaba, Zalatnai Márta, Erdős László, Bátori Zoltán, Körmöczi László: Vegetációs határok dinamikájának vizsgálata a Duna-Tisza közi homokhátságon

 

11:00 – 11:15: Szünet

 

11:15 – Kolcsár Levente-Péter, Török Edina, Keresztes Lujza: A Pentacyphona (Diptera: Pediciidae, Tricyphona) algénusz első Paleartikumi jelzése és rokonsági kapcsolatainak tárgyalása

11:30 – Török Edina, Kolcsár Levente-Péter, Keresztes Lujza: Molekuláris taxonómiai módszerek alkalmazása eddig ismeretlen Acutipula lószúnyoglárvák azonosítására (Diptera, Tipulidae, Tipula)

11:45 – Czekes Zsolt, Teodor Lucian, Keresztes Lujza: Intraspecifikus morfometriai variabilitás az endemikus Otiorhynchus (Elechranus) remotegranulatus Stierlin, 1891 ormányosbogárnál

12:00 – Vörös Judit, Márton Orsolya, Dušan Jelić: Genetika a természetvédelemben: a barlangi vakgőte (Proteus anguinus) előfordulásának feltérképezése környezeti DNS használatával

12:15 – Miklós Máté, Bradács Flóra, Hóka Nikolett, Lénárt Kinga, Mucza Orsolya, Րsz Zsófia Gyöngyi, Sebestyén Flóra, Tökölyi Jácint: Forrásallokáció és életmenet-jellegek édesvízi hidráknál

 

12:30 – 12:45: Szünet

 

Kiselőadások

12:45 – Osváth-Ferencz Márta, Czekes Zsolt, Markó Bálint, Kőrösi ádám, Rákosy László: Lepkéktől a hangyákig: a Maculinea arion (Lepidoptera: Lycaenidae) egy romániai populációjának vizsgálata

13:00 – Német Enikő, Markó Bálint, Rákosy László: Mirmekofil kapcsolatok és tápnövény preferencia, a védett és endemikus erdélyi csinosboglárka lepke (Pseudophilotes bavius ssp. hungarica Dioszeghy, 1913) esetében

13:15 – Gallé Róbert, Császár Péter, Szpisjak Nikolett, Lőrinczi Gábor, Torma Attila, Tölgyesi Csaba: Különböző típusú talajcsapdák gyűjtési hatékonysága

13:30 – Mizsei Edvárd, Szabolcs Márton, Vági Balázs, Puskás Gellért, Lengyel Szabolcs: Gyakran ismételt kérdések és válaszok a görög karsztviperával (Vipera ’ursinii’ graeca) kapcsolatban

 

13:45 – 15:00: Ebédszünet

 

Plenáris előadás

15:05 – Gareth Dyke (National Oceanography Centre, University of Southampton, UK / Debreceni Egyetem, HU): Nesting behaviour in early birds: Evidence from the Transylvanian Cretaceous

 

Kiselőadások

15:45 – Macalik Kunigunda, Bartha László, Keresztes Lujza: A kakasmandikó (Erythronium dens-canis L.) sűrűn mintázott filogeográfiai elemzése Erdélyben

16:00 – Szabó Csilla, Kiss Réka, Sándor Dorottya, Mátis Attila, Ruprecht Eszter: Védett és veszélyeztetett növényfajok populációinak aktuális helyzete a Kolozsvár melletti Malomvölgyben

16:15 – Erös Réka, Benkő Zoltán, Gábos Ede, Szabó D. Zoltán: A sárgahasú unka (Bombina variegata) elterjedése és állománymérete a Kolozs megyei Bükk-Malomvölgy Natura 2000-es (ROSCI0074) területen

16:30 – Imecs István, Nagy András Attila: Országos halfauna kötet: írni, vagy ne írni?

16:45 – Nagy András Attila: Egy letűnt világ: az Ecsedi-láp története

17:00 – Para Zoltán, Tamás Réka: A Csomád-Bálványos Natura 2000 terület és gondnokság

 

17:15 – 17:30: Szünet

 

17:30 – Poszt-Pos: egy országos természetvédelmi témájú támogatáscsomag eredményei és tanulságai. Kerekasztalbeszélgetés, házigazda: Szabó Anna (Apáthy István Egyesület)

 

18:30 – Apáthy díjak ünnepélyes átadása / Konferenciazárás

 

21:00 beszélgetés a Bulgakov kávézóban

XVI. Kolozsvári Biológus Napok

A BBTE Magyar Biológiai és ökológiai Intézete, az Apáthy István Egyesület

és a MTA Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB) Biológiai Szakbizottsága szervezésében

 

XVI. Kolozsvári Biológus Napok

 

 

Program

 2015. április 16–18.

 helyszín:

Biológia és Geológia Kar, Gerinctelen állattani Előadóterem (SZN), Mikó-kert, Clinicilor (Mikó) u. 5–7, Kolozsvár

 

 

április 17., péntek

8:50 – Köszöntő

Plenáris előadások

9:00 – Haller József (MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet, Budapest): Agresszió: molekulák, idegsejtek, és patológia

9:40 Kovács-Hostyánszki Anikó (MTA ökológiai Kutatóközpont, ökológiai és Botanikai Intézet, Vácrátót): Vadméhek ökológiája a Kárpát-medencei agrártájban

 

10:20 – 10:30: Szünet

 

Kiselőadások

10:30 – Tóth Zsófia, Hettyey Attila, Bókony Veronika, Barta Zoltán, Herczeg Dávid: Két békafaj ebihal denzitásával összefüggő biotikus és abiotikus tényezők vizsgálata

10:45 – Horváth Gergely, José Martín, Pilar López, Bertók Péter, Garamszegi László Zsolt, Herczeg Gábor: Hidegvérű egyéniségek: állati személyiség és rátermettséget jelző bélyegek kapcsolata egy magashegyi gyíkfajnál (Iberolacerta cyreni)

11:00 – Vági Balázs, Hettyey Attila: Szaporodási interferencia két békafaj között: okok, mechanizmusok, következmények és válasz-stratégiák

11:15 – Tőkés Andrea-Izabella, Pánczél Blanka, Pap Péter László, Vágási I. Csongor, Osváth Gergely: A füsti fecske (Hirundo rustica) testtollainak strukturális jellemzése és az ivari különbségek lehetséges magyarázata

11:30 – Székely-Béres Orsolya, Vágási I. Csongor, Laura PătraÈ™, Fülöp Attila, Vincze Orsolya, Pap Péter László: A szaporodás oxidatív költsége a füsti fecskénél (Hirundo rustica)

 

11:45 – 12:00: Szünet

 

Kiselőadások

12:00 – Sonkoly Judit, Molnár V. Attila, Lovas-Kiss ádám, Fekete Réka, Takács Attila, Somlyay Lajos, Török Péter: A magok hosszútávú túlélése: a veszélyeztetett tekert csüdfű (Astragalus contortuplicatus) magjai 131 évnyi herbáriumi tárolás után is csíráztak

12:15 – Geréd Júliánna, Fenesi Annamária, Scott J. Meiners, Tóthmérész Béla, Török Péter, Ruprecht Eszter: Fokozza-e az égetés a kanadai aranyvessző (Solidago canadensis) két őshonos fűfajra kifejtett kompetíciós hatását?

12:30 – Tóth Katalin, Tóthmérész Béla, Török Péter, Kelemen András, Simon Edina, Miglécz Tamás, Lukács Balázs, Radócz Szilvia, Valkó Orsolya: A magbank szerepe a szikes gyepek fajgazdagságának fenntartásában

12:45 – Lukács Katalin, Domokos Péter, Kuhn Thomas, Fenesi Annamária, Ruprecht Eszter: A mérsékelt övi lágyszárú fajok magjainak tűztűrése erőteljesen függ hidratáltsági állapotuktól

 

13:00 – 14:30: Ebédszünet

 

Plenáris előadás

14:30 – Czúcz Bálint, Kelemen Eszter, Arany Ildikó, Bela Györgyi, Blik Patrik, Lellei Kovács Eszter, Kalóczkai ágnes, Kertész Miklós, Lazányi Orsolya, Megyesi Boldizsár, Pataki György, Vári ágnes, Aszalós Réka (MTA ökológiai Kutatóközpont, ökológiai és Botanikai Intézet, Vácrátót): ökoszisztéma szolgáltatások: az elmélettől a gyakorlatig

 

Kiselőadások

15:15 – Markó Bálint, Csata Enikő, Alexandra Schrempf, Jürgen Heinze: Hím stratégiák Myrmica hangyáknál: hímivarsejtek morfológiája és életképessége

15:30 – Keresztes Kriszta Kincső, Lunka Tekla Amália, Szabó ágota, Erős Katalin: Agresszív interakciók és rokonfelismerés egy szuperkolónián belül a Formica exsecta hangyafajnál

15:45 – Rádai Zoltán, Kiss Balázs, Barta Zoltán: A pusztai farkaspók (Pardosa agrestis, Westring, 1861) viselkedésökológiai vizsgálata

16:00 – Kiss Anett, Maák István: Mikor tekinthető „veszélyesnek” egy hangyatetem? Beauveria bassiana gombával fertőzött fészektárs tetemekkel szembeni reakció a Formica polyctena esetén

16:15 – Csata Enikő, Abel Bernadou, Markó Bálint, Jürgen Heinze: Az életkor, a zsírtartalom és a gombás fertőzés hatása a Myrmica scabrinodis hangyafajra

 

16:30 – 17:00: Szünet

 

Kiselőadások

17:00 – Szabados László, Mary Prathiba Joseph, Boros Bogáta, Hornung ákos, Papdi Csaba, Kozma-Bognár László: Az ABA, stressz és fény jelátvitel kapcsolata növényekben

17:15 Giricz Zsófia, Talapka Petra, Pál Alexandra, Fekete éva, Bódi Nikolett: A lizil-oxidáz expressziójának változása streptozotocinnal indukált diabéteszes patkányok különböző bélszakaszaiba

17:30 – Varga Júlia, Deák Péter, Pál Margit, Kovács Levente: Egy feltételezett ubikvitin receptor jellemzése

17:45 – Vásárhelyi Zsófia: Kóros immunfenotípus terhességben: a regulátoros T-sejt alpopulációk megváltozása preeklampsziában

 

18:00 – 18:15: Szünet

 

Kiselőadások

18:15 – Nagy ágota, Horváth Judit, Nagy Olga, Pál Margit, Kovács Levente, Deák Péter: A Drosophila APC/C érdekes új alegységei

18:30 – Kocsis-Deák Barbara: új, nem invazív, digitális PCR alapú prenatális szűrőmódszer a magzati számbeli kromoszóma rendellenességek azonosítására

18:45 – Gál Eleonóra, Tóth Krisztina: Ethanol and cigarette smoke extract (CSE) inhibits the CFTR activity in pancreatic ductal cells

19:00 – Hegedüs Botond, Pénzes Zsolt, Kós Péter, Bende Gábor, Perei Katalin, Rákhely Gábor: A Novosphingobium plazmidjainak replikációs és mobilizációs sajátosságai

19:15 – Jipa András, Takáts Szabolcs, Kárpáti Manuela, Juhász Gábor: Drosophila autofágiához kapcsolódó központi gének CRISPR/Cas9 közvetítette mutagenézise

 

20:00 – beszélgetés a Bulgakov kávézóban

 

április 18., szombat

 

Plenáris előadás

9:20 – Varga Máté, Pápai Nóra, Kosztelnik Mónika, Vellai Tibor (Eötvös Loránd Tudományegyetem, Genetikai Tanszék, Budapest): Sejtidentitás és pozicionális információ a regeneráció során

 

Kiselőadások

10:00 – Szentiványi Tamara, Estók Péter, Földvári Mihály: A denevérlegyek (Diptera: Nycteribiidae) előfordulásának sajátosságai a Bükk hegység területén

10:15 – Torma Attila, Turóczi Tamás, Bozsó Miklós, Gallé Róbert: Táj és élőhely jellemzők hatása eltérő életmenet jellegű poloskák diverzitására

10:30 – Prázsmári Hunor, László Zoltán: A tájszerkezet hatása a vadrózsák (Rosa sp.) términtázatára

10:45 – Tölgyesi Csaba, Zalatnai Márta, Erdős László, Bátori Zoltán, Körmöczi László: Vegetációs határok dinamikájának vizsgálata a Duna-Tisza közi homokhátságon

 

11:00 – 11:15: Szünet

 

11:15 – Kolcsár Levente-Péter, Török Edina, Keresztes Lujza: A Pentacyphona (Diptera: Pediciidae, Tricyphona) algénusz első Paleartikumi jelzése és rokonsági kapcsolatainak tárgyalása

11:30 – Török Edina, Kolcsár Levente-Péter, Keresztes Lujza: Molekuláris taxonómiai módszerek alkalmazása eddig ismeretlen Acutipula lószúnyoglárvák azonosítására (Diptera, Tipulidae, Tipula)

11:45 – Czekes Zsolt, Teodor Lucian, Keresztes Lujza: Intraspecifikus morfometriai variabilitás az endemikus Otiorhynchus (Elechranus) remotegranulatus Stierlin, 1891 ormányosbogárnál

12:00 – Vörös Judit, Márton Orsolya, Dušan Jelić: Genetika a természetvédelemben: a barlangi vakgőte (Proteus anguinus) előfordulásának feltérképezése környezeti DNS használatával

12:15 – Miklós Máté, Bradács Flóra, Hóka Nikolett, Lénárt Kinga, Mucza Orsolya, Րsz Zsófia Gyöngyi, Sebestyén Flóra, Tökölyi Jácint: Forrásallokáció és életmenet-jellegek édesvízi hidráknál

 

12:30 – 12:45: Szünet

 

Kiselőadások

12:45 – Osváth-Ferencz Márta, Czekes Zsolt, Markó Bálint, Kőrösi ádám, Rákosy László: Lepkéktől a hangyákig: a Maculinea arion (Lepidoptera: Lycaenidae) egy romániai populációjának vizsgálata

13:00 – Német Enikő, Markó Bálint, Rákosy László: Mirmekofil kapcsolatok és tápnövény preferencia, a védett és endemikus erdélyi csinosboglárka lepke (Pseudophilotes bavius ssp. hungarica Dioszeghy, 1913) esetében

13:15 – Gallé Róbert, Császár Péter, Szpisjak Nikolett, Lőrinczi Gábor, Torma Attila, Tölgyesi Csaba: Különböző típusú talajcsapdák gyűjtési hatékonysága

13:30 – Mizsei Edvárd, Szabolcs Márton, Vági Balázs, Puskás Gellért, Lengyel Szabolcs: Gyakran ismételt kérdések és válaszok a görög karsztviperával (Vipera ’ursinii’ graeca) kapcsolatban

 

13:45 – 15:00: Ebédszünet

 

Plenáris előadás

15:05 – Gareth Dyke (National Oceanography Centre, University of Southampton, UK / Debreceni Egyetem, HU): Nesting behaviour in early birds: Evidence from the Transylvanian Cretaceous

 

Kiselőadások

15:45 – Macalik Kunigunda, Bartha László, Keresztes Lujza: A kakasmandikó (Erythronium dens-canis L.) sűrűn mintázott filogeográfiai elemzése Erdélyben

16:00 – Szabó Csilla, Kiss Réka, Sándor Dorottya, Mátis Attila, Ruprecht Eszter: Védett és veszélyeztetett növényfajok populációinak aktuális helyzete a Kolozsvár melletti Malomvölgyben

16:15 – Erös Réka, Benkő Zoltán, Gábos Ede, Szabó D. Zoltán: A sárgahasú unka (Bombina variegata) elterjedése és állománymérete a Kolozs megyei Bükk-Malomvölgy Natura 2000-es (ROSCI0074) területen

16:30 – Imecs István, Nagy András Attila: Országos halfauna kötet: írni, vagy ne írni?

16:45 – Nagy András Attila: Egy letűnt világ: az Ecsedi-láp története

17:00 – Para Zoltán, Tamás Réka: A Csomád-Bálványos Natura 2000 terület és gondnokság

 

17:15 – 17:30: Szünet

 

17:30 – Poszt-Pos: egy országos természetvédelmi témájú támogatáscsomag eredményei és tanulságai. Kerekasztalbeszélgetés, házigazda: Szabó Anna (Apáthy István Egyesület)

 

18:30 – Apáthy díjak ünnepélyes átadása / Konferenciazárás

 

21:00 beszélgetés a Bulgakov kávézóban